Okresní rada AŠSK Děčín

Okresní rada AŠSK Děčín

17 školních sportovních klubů se 1355 členy

Nejbližší soutěže

Okrsková, okresní či krajská kola

Další soutěže

Pořádané centrálou AŠSK ČR

Časopis DO TOHO!
č. 1/2021

Číslo 1/2021 - PDF | eBook
Všechna čísla (35)

Největší školní fotbalový turnaj pro děti je zpět a jeho ambasadoři vzkazují: „Všechno jde, když se chce“

25. 11. 2021
Foto: Největší školní fotbalový turnaj pro děti je zpět a jeho ambasadoři vzkazují: „Všechno jde, když se chce“

Praha, 24. listopadu 2021 - Oblíbený McDonald’s Cup se v rámci 23. ročníku vrací tak, jak ho mají malí sportovci nejradši. Po dvouletém výpadku, který byl způsobený opatřeními spojenými s koronavirem, si ho letos fotbalisté a fotbalistky opět užijí na hřištích a stadionech. A kromě společnosti McDonald’s, Fotbalové asociace ČR a AŠSK nad ním převzali patronát také reprezentant a jeden z největších fotbalových talentů současné doby Adam Hložek a reprezentantka a jedna z nejúspěšnějších českých fotbalistek působící v zahraničí Kateřina Svítková.

Největší fotbalový turnaj v České republice je určen pro děti z prvních stupňů základních škol a pořadatelé pevně věří, že se do něj i letos zapojí desítky tisíc dětí ze všech regionů země. "V předchozích dvou letech jsme museli učinit velmi těžké rozhodnutí a kvůli epidemické situaci zabraňující společnému sportování jsme jeden ročník McDonald’s Cupu museli zcela zrušit a druhý přesunuli do online prostředí. Nyní ale pevně doufáme, že v letošním školním roce už nebudou děti o společné sportování ochuzeny," říká Jitka Pajurková, ředitelka komunikace a PR společnosti McDonald’s. "Jsme rádi, že opět můžeme být součástí McDonald’s Cupu. Rozvoj pohybu u dětí, a je jedno, jestli fotbalem či jinou aktivitou, je extrémně důležitý. Tento turnaj má dlouhou tradici a jsme hrdí, že u toho může být," říká Petr Fousek, předseda FAČR. Za ASŠK ČR mluví její prezidentka Svatava Ságnerová: "Turnaj reprezentuje školní prostředí, ve kterém se setkávají nejen malí sportovci a jejich trenéři či učitelé, ale i jejich rodiče. Věříme, že všichni ocení návrat k tradičnímu turnajovému formátu: my se těšíme se na skvělé sportovní výkony a na úsměvy na tváři malých sportovců."

Také Unie evropských fotbalových asociací zaštiťuje a podporuje projekt McDonald’s Cup. "Pandemie měla negativní dopad na všechny fotbalové akce včetně úrovně grassroots a tedy i v otázce pohybu a zdraví dětí. Nedostatek pohybové aktivity byl totiž obrovský. To se týkalo i důležité oblasti školního fotbalu, což je sektor, který UEFA velmi podporuje prostřednictvím specializovaného čtyřletého projektu. Při návratu k fotbalu a sportování obecně jsme všichni museli být kreativní a vstřícní. Spolehliví partneři jsou v tomto ohledu zcela zásadní. Fotbal v podobě školního pohárového turnaje v České republice, sponzorovaný společností McDonald's, je dobrým příkladem projektu, který již po mnoho let, nyní zvlášť i v době Covid-19, vytváří příležitosti ke hře pro tisíce dětí," řekl Frank K. Ludolph, ředitel oddělení technického rozvoje UEFA.

Kromě mnoha gólů, skvělých zákroků i nezapomenutelných zážitků, které si z McDonald’s Cupu děti odnášejí, je turnaj známý také hvězdnými ambasadory. Záštitu nad třiadvacátým ročníkem převzali český reprezentant a útočník AC Sparta Praha Adam Hložek a Kateřina Svítková, první česká profesionální hráčka v Anglii, kde působí v týmu West Ham United FC. "I já jsem byl obyčejný kluk z Ivančic, prošel jsem stejným turnajem a dnes jsem tam, kde jsem. Chtěl bych dětem ukázat, že to jde, že se to dá dotáhnout do profesionálního fotbalu a do reprezentace," říká Adam Hložek. "Být ambasadorkou McDonald’s Cupu pro mě znamená hrozně moc. Nikdy jsem ho nehrála a jsem proto ráda, že do něj konečně mohu být zainteresovaná, protože si myslím, že je to skvělá akce a skvělý projekt, který se pro děti dělá. Věřím, že ať už po sportovní nebo životní stránce, i co se týče vzdělání, mám dětem co předat. Doufám, že pro to budu mít prostor a těším se na to," doplňuje Kateřina Svitková.

Do letošního ročníku McDonald’s Cupu se mohou zapojit malí i větší sportovci ve věku 6 až 11 let. Turnaj se hraje ve dvou kategoriích, a to A (žáci 1. - 3. třídy ZŠ) a B (žáci 4. a 5. tříd ZŠ). Vítězné týmy poté postupují okresními a krajskými koly až k celorepublikovému finále, kde se rozhodne o absolutním vítězi turnaje. Pro účast je nutná registrace každého týmu, a to ideálně přímo na stránkách turnaje www.mcdonaldscup.cz.

McDonald’s Cup je největší republikový turnaj pro děti z prvního stupně základních škol. Kopíruje školní rok a jeho hlavní část se tak pravidelně odehrává v období od března do června. Do posledního ročníku, který proběhl v roce 2018 v běžném režimu, se zapojilo zhruba 80 000 tisíc dětí ze 4 000 základních škol po celé republice. Za celou svou historii už tento turnaj rozpohyboval 1,5 milionu dětí, zúčastnilo se ho na 120 000 školních týmů a rozdáno bylo 10 000 pohárů a 225 000 medailí. Jako už každoročně, i letošní 23. ročník pořádají společnost McDonald’s, Fotbalová asociace ČR a AŠSK.

Organizační tým McDonald´s Cup